Már 2007 óta főzők, lassan a hobbyból munka lett. Ma már csak a gasztronómia teszi ki a mindennapjaimat. Új és régi éttermeket keresek fel, főzők, piacra és gasztro rendezvényekre járok és persze tanulok, tanulok az interneten más bloggerektől, néha főzőiskolákban és néha éttermek séfjeitől.



Friss topikok

  • vagodeszka: A körítés remek, tényleg hangulatos, igényes a hely, de sajnos az étkek nem mindig stimmelnek. Vis... (2014.06.23. 10:25) Központban a Központ Bisztró
  • tundrazuzmo (törölt): @Fecooka: Igazad van, tényleg pazarlás. Mi is a kanalas módszert részesítjük előnyben, mert már tú... (2013.07.01. 23:27) Nespresso variációk
  • Csokonai Vitéz Műhely: Imádom a kajafesztiválokat. Sajt, BBQ, pite, seafood...egyszerűen imádom. Csak végigmegy az ember ... (2013.06.03. 09:24) Gourmet fesztivál legjobbjai - ezt ne hagyd ki!
  • szilvi1960: brokkoli nálunk minden mennyiségben jöhet (2013.05.30. 13:07) Brokkoli krémleves
  • nikicske: Köszönöm!:) (2013.05.17. 12:53) Blog Születésnap!

Címkék

Pisztácia

2013.04.11. 22:11 nikicske

Ma reggel, mikor felkeltem, arra döbbentem rá, hogy kevesebb, mint 1 hónap múlva lesz a blog 2. születésnapja. Nem vagyok egy kitartó típus, inkább csak fellángolok egy rövid időre majd sittysutty abbamarad minden. Eddigi legkitartóbb próbálkozásom ez a blog.

Mivel a pisztácia nevet kapta, úgy érzem, itt az idő alaposabban is utánajárni a pisztáciának. Kávézgatás mellett nekirugaszkodtam és próbáltam megtudni mindent a pisztáciáról, második körben pedig elmentem az Ázsia bt.-be és beszereztem az összes pisztáciát amit kapni lehet náluk. Írtam MonJardinnak, hogy hol tudnék pisztáciamagot beszerezni. 

A pisztácia vagy pisztáciafa (Pistacia Vera) Kis-Ázsiában őshonos. A pisztáciát már az ókori birodalmak nagy uralkodói is kedvelték, királyi eledelnek tartották. A Biblia szerint Jákob fiai "a föld válogatott gyümölcsei között" többek között pisztáciával is kedveskedtek a fáraó udvarában magas tisztséget betöltő Józsefnek. A legenda szerint a mogul császár asztalára szánt csirkéket levágás előtt néhány hétig pisztáciával kellett hízlalni, hogy a húsuk különlegesen finom ízt kapjon tőle.

Legjobbnak a mediterrán vidékek termését tartják. Lassan növő fa és még lassabban fordul termőre: akár nyolc év is beletelhet, mire termést hoz. A pisztáciafák átlagosan 10m magasra nőnek, sivatagi fák, ami megmagyarázza, hogy miért élnek Nyugat-Ázsiában. A pisztácia egy ehető diófajta. Színük ősszel kezd sötétedni és a magok végül vörösek lesznek. Méretük 1,5-2cm, a magot körülvevő héj egyik oldalán általában még a fán felreped. A pisztáciafák a magas sótartalmú talajban is gyorsan növekednek. Egy fán egy évben körülbelül 50kg pisztácia mag terem, legnagyobb termelője és exportőre Irán.

pistachio-tree.jpg

A kínai pisztáciát pusztán dísznövényként termesztik, termésének fogyasztása élvezhetetlen.

Pistachios.jpg

A pisztácia rengeteg vitamint, ásványi anyagokat és omega-3, omega-6 zsírsavakat tartalmaz, csökkenti a vér LDL-koleszterinszintjét. Az energiatartalma igen magas, ezért nem ajánlatos nagy mennyiségben rendszeresen fogyasztani. A pisztácia nagy arányban tartalmaz olajat, így többek között pisztáciaolaj is készülhet belőle amit használhatunk levesekhez, süteményekhez és salátákhoz. Még a szépségipar is használja.



Forrás: wikipedia, hazipatika, édenkert, gourmandnet.

 

1 komment · 1 trackback

Címkék: pisztacia

A bejegyzés trackback címe:

https://pisztacia.blog.hu/api/trackback/id/tr345217690

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Mandiner blogajánló 2013.04.12. 14:13:01

Ezt a posztot ajánlottuk a Mandiner blogajánlójában.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.


süti beállítások módosítása